Wątroba ma bardzo istotną rolę w procesie detoksykacji krwi, usuwania niepotrzebnych substancji zawartych w organizmie. Oprócz tego wątroba zajmuje się syntezą istotnych mediatorów zapalnych, czynników krzepnięcia krwi, albumin i innych białek. Poniżej przedstawimy, jak sprawić, aby ta największa „fabryka” organizmu funkcjonowała na najwyższych obrotach i w pełni zdrowia.
- Nie nadużywaj alkoholu!
Alkohol metabolizowany jest w wątrobie przez układ dehydrogenazy alkoholowej oraz innych enzymów, należących głównie do indukowanego szlaku mikrosomalnego. Nadużywanie alkoholu powoduje martwicę komórek, stłuszczenie miąższu wątroby i ograniczenie jej funkcji.
- Stosuj zdrową dietę!
Dieta o niskiej ilości cholesterolu, ostrych przypraw, węglowodanów ma pozytywny wpływ na stan naszej wątroby. Wątroba jest organem regulującym w istotny sposób poziom cholesterolu we krwi. Ma więc znaczenie w zapobieganiu miażdżycy, zawałom serca i udarom mózgu.
- Nie nadużywaj leków!
Nawet potencjalnie niegroźne i dostępne bez recepty substancje jak choćby Paracetamol mogą powodować poważne uszkodzenie wątroby. Efekt jest szczególnie potęgowany przez alkohol. Nie łykaj więc automatycznie tabletki na ból głowy!
- Stosuj suplementy i lecz wątrobę
Badania kliniczne wskazują na pozytywny wpływ fosfolipidów sojowych w regeneracji miąższu wątroby. Łagodne preparaty jak Esseliv pozwalają ograniczać i leczyć schorzenia zapalne wątroby i powikłania kamicy pęcherzyka żółciowego.